Co właściwie pokazuje ocena eksportu Indii z 24 kwietnia
Ocena eksportu indyjskiego żelazomanganu z 24 kwietnia zawierała dwa stwierdzenia. Wysokowęglowy żelazomangan 70# został wskazany po cenie 865 USD/t po stronie dolnej i 870 USD/t po stronie wysokiej, bez zmian na obu krańcach. Wysokowęglowy żelazomangan 75# został wskazany na poziomie 950-955 USD/t, co oznacza spadek o 5 USD/t zarówno w dolnym, jak i górnym zakresie. Obie linie są objęte stawką FOB Vizag/Haldia, więc fracht morski, ubezpieczenie morskie, opłaty za port docelowy i dostawy śródlądowe nie są wyłączone. Różnica wynosząca 85 USD/t pomiędzy tymi dwoma gatunkami to premia za jednostkę manganu, która oddziela nośnik zawierający 70% Mn od nośnika zawierającego 75% Mn i zmieniała się niezależnie od głównego trendu dnia.
Przed ponownym wykorzystaniem liczb wewnętrznie należy poczynić jedno zastrzeżenie. Nagłówek strony odnosi się do żelazomanganu o niskiej zawartości węgla, jednak dwie oceniane linie towarów na arkuszu to gatunki o wysokiej zawartości węgla. Materiał niskowęglowy - obejmujący oznaczenia takie jak FeMn88C0.2, FeMn84C0.4 i FeMn84C0.7 - nie jest oceniany na tym samym publicznym arkuszu i jest zwykle wyceniany indywidualnie dla każdego przypadku w oparciu o specyfikację firmy, zakres ilości i okno dostawy. Kupujący, którzy rzeczywiście potrzebują niskoemisyjnego żelazomanganu, powinni zatem czytać opublikowane linie wysokoemisyjne jako sygnał kierunkowy dla rynku manganu, a nie jako zastępczą wycenę.
Chemia żelazomanganowa w skrócie
Żelazomangan kupuje się i sprzedaje według nazwy, a nie opisu. Zapytanie zakupowe zawierające nazwę produktu eliminuje większość miejsca na dyskusję podczas kontroli. Poniższa tabela przedstawia zakresy składu głównych gatunków żelazomanganu o niskiej, średniej i wysokiej zawartości węgla, w tym dwa gatunki ocenione w arkuszu z 24 kwietnia.
| Typ | Oznaczenie | Mn% | C% maks | Si% maks | P% maks | S% maks |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Niska zawartość węgla | FeMn88C0,2 | 85.0-92.0 | 0.2 | 1.0-2.0 | 0.1-0.3 | 0.02 |
| Niska zawartość węgla | FeMn84C0,4 | 80.0-87.0 | 0.4 | 1.0-2.0 | 0.15-0.30 | 0.02 |
| Niska zawartość węgla | FeMn84C0,7 | 80.0-87.0 | 0.7 | 1.0-2.0 | 0.20-0.30 | 0.02 |
| Średni węgiel | FeMn82C1.0 | 78.0-85.0 | 1.0 | 1.5-2.5 | 0.20-0.35 | 0.03 |
| Średni węgiel | FeMn82C1,5 | 78.0-85.0 | 1.5 | 1.5-2.5 | 0.20-0.35 | 0.03 |
| Średni węgiel | FeMn78C2.0 | 75.0-82.0 | 2.0 | 1.5-2.5 | 0.20-0.40 | 0.03 |
| Wysoka zawartość węgla | FeMn78C8.0 | 70.0-82.0 | 8.0 | 1.5-2.5 | 0.20-0.33 | 0.03 |
| Wysoka zawartość węgla | FeMn74C7,5 | 70.0-77.0 | 7.5 | 2.0-3.0 | 0.25-0.38 | 0.03 |
| Wysoka zawartość węgla | FeMn68C7.0 | 65.0-72.0 | 7.0 | 2.5-4.5 | 0.25-0.40 | 0.03 |
Zakresy te odzwierciedlają zakres składu żelazomanganu zgodnie z chińską normą krajową GB/T 3795. Praktyczna konsekwencja dla kupującego jest prosta: zawartość manganu w dostawie na tonę stopu, a nie podstawowa cena za tonę, jest zmienną decydującą o koszcie za tonę stali. Gatunek 75# o wysokiej zawartości węgla po wyższej cenie jednostkowej może nadal być tańszym zakupem, gdy celem jest dodanie stałej liczby jednostek manganu do ciepła.
Co wpływa na ceny żelazomanganu niskoemisyjnego
Koszt rudy manganu: gatunki niskowęglowe są wytwarzane inną metodą niż materiały wysokowęglowe, a w kosztach konwersji dominuje bilans rudy i reduktora.
Koszt energii elektrycznej i elektrod: etapy rafinacji pochłaniają dużo energii, więc regionalne taryfy za energię i wszelkie ograniczenia przekładają się bezpośrednio na poziom oferty.
Równowaga krzemu i węgla: okno niskoemisyjne ogranicza zawartość węgla do 0,2–0,7 procent, co ogranicza ilość taniego reduktora węgla, jaki proces może tolerować.
Poziom fosforu: dwa gatunki mogą zawierać tę samą zawartość Mn i C i różnią się jedynie sufitem fosforowym, przy czym węższy poziom jest zawsze droższy.
Transport towarowy i logistyka portowa: FOB Vizag i FOB Haldia nie są wymienne dla każdego miejsca przeznaczenia, a dostępność statków w konkretnym porcie może przeważyć nad niewielką zmianą w ofercie stopu.
Waluta i cło: oferta denominowana w dolarach amerykańskich za rupię-producenta kosztowego pochłania dużą część wszelkich-zmian kursu wymiany.
Konwersja indyjskiej oferty FOB na koszt dostawy
Cena FOB jest punktem wyjścia, a nie kosztem dostawy. Aby porównać ofertę indyjską z ofertą krajową-lub krajową-, oblicz liczbę wyładunków na podstawie następujących elementów: ceny stopu FOB, transportu lądowego do portu załadunku, obsługi terminalu, frachtu morskiego według rzeczywistej wielkości przesyłki, ubezpieczenia morskiego, rozładunku w miejscu docelowym i opłat portowych, cła i-podatku od wartości dodanej, transportu lądowego do fabryki oraz kosztu kontroli strony trzeciej. Zmiana o 5 USD/t na arkuszu FOB dla wysokoemisyjnej klasy 75 # może zostać kilkakrotnie przekroczona przez zmianę wielkości przesyłki, ponieważ pełny ładunek kontenera, drobna-paczka masowa i ładunek częściowy są wyceniane w oparciu o różne bazy frachtowe.
Na etapie umowy istotne są dwie dalsze korekty. W pierwszej kolejności należy ustalić zawartość manganu w dostarczonej partii w drodze certyfikowanej analizy chemicznej, a cenę dostosować do podanej jednostki lub określonego przedziału gatunkowego. Po drugie, zawartość wilgoci, granulacji i miału powinna być ustalona na piśmie, ponieważ frakcja niewymiarowa jest płacona według ceny stopu, ale w niewielkim stopniu przyczynia się do odzysku w piecu.
Dopasowanie oceny do stanowiska i sprawdzenie kolejności
Niskowęglowy żelazomangan stosuje się tam, gdzie należy utrzymać niski poziom pochłaniania węgla: końcowe odtlenianie i tworzenie stopów stali niskowęglowych i niskostopowych, niektórych gatunków stali nierdzewnych i-odpornych na ciepło oraz produkcja materiałów spawalniczych. Żelazomangan średniowęglowy nadaje się do stali, w których dopuszczalny jest kontrolowany, ale nie minimalny dodatek węgla. Żelazomangan wysokowęglowy, w tym linie 70# i 75# ocenione 24 kwietnia, jest głównym odtleniaczem i nośnikiem manganu w przypadku zwykłych stali węglowych, gdzie wychwyt węgla nie jest ograniczeniem, a czynnikiem decydującym jest koszt jednostki manganu. Określenie gatunku niskowęglowego, w przypadku którego sprawdzi się gatunek średniowęglowy, jest jedną z najczęstszych pozycji kosztów, których można uniknąć w budżecie stopów hutnictwa stali.
W zapytaniu należy potwierdzić oznaczenie i poziom fosforu, a nie tylko zawartość procentową manganu.
Podać zakres wielkości i maksymalną dozwoloną frakcję drobnego pyłu.
Uzgodnij metodę pobierania próbek i analizy oraz to, kto płaci za analizę sędziowską, jeśli wyniki się różnią.
Napraw formułę korekty ceny dla zawartości manganu i dowolnego ruchu-pasma.
Potwierdź opakowanie: luzem, jednotonowe big bagi lub beczki stalowe oraz czy opakowanie jest wliczone w cenę jednostkową.
Potwierdź port załadunku i Incoterm oraz sprawdź, czy wyznaczony port ma rozkład rejsów odpowiadający wskaźnikowi zużycia w zakładzie.
Często zadawane pytania
P: Czy w raporcie z 24 kwietnia opublikowano cenę żelazomanganu niskoemisyjnego?
Nie. W arkuszu publicznym znajdują się dwie linie wysokoemisyjne, 70# po cenie 865–870 USD/t i 75# po cenie 950–955 USD/t FOB Vizag/Haldia. Gatunki o niskiej zawartości węgla są podawane osobno w oparciu o stałą specyfikację.
P: Dlaczego FeMn75C7.5 jest droższy niż FeMn70C7.0?
Wyższa zawartość manganu zapewnia więcej jednostek stopu na tonę materiału, więc cena jednostkowa rośnie nawet wtedy, gdy kierunek rynku w danym dniu jest płaski lub nieco niższy.
P: Co w praktyce oznacza spadek o 5 USD/t na linii 75#?
Jest to zmiana szacowanego przedziału FOB, a nie gwarancja ceny kolejnej transakcji. Potwierdź bieżący poziom wiążącą ofertą, zanim wewnętrznie podasz koszt dostawy.
P: Która norma reguluje skład tych gatunków?
System oznaczeń jest zgodny z zakresami składu żelazomanganu określonymi w GB/T 3795. Kupujący powinni zawsze podawać normę i gatunek łącznie w specyfikacji zakupu.
P: Czy gatunek niskoemisyjny można zastąpić gatunkiem średniowęglowym, aby obniżyć koszty?
Tylko jeśli pozwala na to pułap węglowy gatunku stali. Tam, gdzie końcowy poziom emisji dwutlenku węgla musi pozostać bardzo niski, substytut nie jest dostępny i należy kupić materiał niskoemisyjny.
P: Co należy uzgodnić w sprawie opakowania?
W umowie należy określić opakowanie: luzem, jednotonowe big bagi lub bębny, z podaniem wagi opakowania i ewentualnych opłat za opakowanie wyraźnie podanych w cenie jednostkowej.

