Co pokazuje ocena z 28 marca
Ferrovanad jest notowany na całym świecie w więcej niż jednym systemie jednostek i ten jeden fakt wyjaśnia większość nieporozumień pojawiających się, gdy kupujący porównują oferty. Europejskie oceny stopów wanadu są zwykle publikowane w dolarach amerykańskich na kilogram zawartego wanadu, podczas gdy oceny w Ameryce Północnej są publikowane w dolarach amerykańskich na funt zawartego wanadu. W ocenie z 28 marca odnotowano europejski zakres zawartości żelazowanadu w wysokości 70–80%, z dolną granicą na poziomie 24,00 USD za kg V, co oznacza wzrost o 0,40 w porównaniu z poprzednią oceną i górną granicę na poziomie 24,51. Ocena Stanów Zjednoczonych odnotowała najniższy poziom 14,50 USD za funt V, spadek o 0,50 i najwyższy poziom 15,50 USD za funt V.
Opublikowane cytaty i konwersja jednostek
| Rynek | Specyfikacja | Niski | Zmiana | Wysoki | Jednostka |
|---|---|---|---|---|---|
| Europa | FeV 70-80% V | 24.00 | w górę o 0,40 | 24.51 | USD za kg V |
| Stany Zjednoczone | FeV 70-80% V | 14.50 | w dół o 0,50 | 15.50 | USD za funt V |
Współczynnik przeliczeniowy jest ustalany na podstawie masy: jeden funt to 0,45359 kg. Najniższy poziom w USA wynoszący 14,50 USD za funt V wynosi zatem około 31,97 USD za kg V, a najniższy w Europie poziom 24,00 USD za kg V wynosi około 10,89 USD za funt V. Różnica między dwiema opublikowanymi liczbami nie stanowi możliwości arbitrażu; odzwierciedla to różne podstawy dostaw, inną typową zawartość wanadu, a przede wszystkim różne konwencje dotyczące tego, co jest wliczone w szacowaną cenę. Nigdy nie porównuj ceny za-funt z kwotą za-kilogram bez uprzedniej konwersji.
Odniesienie do gatunku i składu
Gatunki żelazowanadu są definiowane na podstawie zawartości wanadu i ścisłych limitów zawartości aluminium, fosforu, krzemu i węgla, ponieważ pozostałości te przenikają do stali. Znany system oznaczeń rozciąga się od FeV40 do FeV80, każdy w klasie A i B odzwierciedlającej poziom aluminium.
| Stopień | V (%) | Al maks. (%) | Pmaks. (%) | Simaks. (%) | Cmaks. (%) |
|---|---|---|---|---|---|
| FeV40-A | 38-45 | 1.5 | 0.09 | 2.00 | 0.60 |
| FeV40-B | 38-45 | 2.0 | 0.15 | 3.00 | 0.80 |
| FeV50-A | 48-55 | 1.5 | 0.07 | 2.00 | 0.40 |
| FeV50-B | 48-55 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV60-A | 58-65 | 1.5 | 0.06 | 2.00 | 0.40 |
| FeV60-B | 58-65 | 2.0 | 0.10 | 2.50 | 0.60 |
| FeV80-A | 78-82 | 1.5 | 0.05 | 1.50 | 0.15 |
| FeV80-B | 78-82 | 2.0 | 0.06 | 1.50 | 0.20 |
Limity te są zgodne ze strukturą gatunków stosowaną w normach specyfikacji żelazowanadu, w tym GB/T 4139 na rynku chińskim i ISO 5452 na arenie międzynarodowej. Ponieważ ceny dotyczą zawartego wanadu, wyższe gatunki wiążą się z niższymi kosztami transportu i obsługi na jednostkę wanadu, dlatego też FeV80 jest często preferowanym gatunkiem w-handlu na duże odległości, nawet jeśli jego cena nominalna za tonę jest wyższa.
Co porusza cenę żelazowanadu
Dominuje czterech kierowców. Koszt paszy jest najwyższy: wanad jest odzyskiwany z żużla-zawierającego wanad, z pięciotlenku wanadu i ze zużytych katalizatorów, więc rynek pięciotlenku wyznacza podstawę. Koszty energii i reduktora kształtują ładunek konwersji aluminiotermicznej. Zapotrzebowanie na stal, zwłaszcza na mikrostopowe pręty zbrojeniowe, blachy samochodowe i profile konstrukcyjne o-wytrzymałości, wyznacza tempo konsumpcji. Wreszcie polityka handlowa, zezwolenia na eksport i stawki frachtowe zmieniają dostarczoną liczbę bez zmiany zawartości metalu. Ruch V o 0,40 USD za kg zarejestrowany 28 marca jest skromny na rynku, na którym w przeszłości występowały kwartalne wahania rzędu kilku dolarów, ale wystarczy zmienić obliczony koszt wygrzania prętów zbrojeniowych.
Jak zweryfikować wycenę żelazowanadu
Najpierw zapytaj o podstawę cenową: zawartość wanadu na kg lub za funt oraz to, czy podstawą jest FOB, CFR czy dostawa. Następnie sprawdź gatunek i klasę, ponieważ klasa A-o zawartości aluminium maksymalnie 1,5% nie jest wymienna z klasą B-o zawartości aluminium 2,0%, gdzie aluminium jest ograniczone w specyfikacji stali. Potwierdzić wielkość grudek, ponieważ w przypadku dodawania kadzi typowa jest wielkość 10–50 mm, natomiast w przypadku drutu rdzeniowego stosuje się drobniejszy materiał. Na koniec należy zażądać certyfikatu testu dla rzeczywistej partii i sprawdzić wynik wanadu w stosunku do minimalnej klasy, a nie wartości nominalnej. Wycena tańsza o 2% od rynkowej, a pokazująca zawartość wanadu na samym dole pasma wcale nie jest tańsza.
Często zadawane pytania
Q:Dlaczego europejski żelazowanad jest podawany w przeliczeniu na kilogram, a materiał w USA na funt?
Odpowiedź: Jest to konwencja rynkowa. W ocenach europejskich wykorzystuje się USD na kilogram zawartego wanadu, podczas gdy w ocenach północnoamerykańskich wykorzystuje się USD na funt zawartego wanadu. Jeden funt to 0,45359 kg.
Q:Ile wynosi 14,50 USD za funt V w USD za kg V?
Odp.: Dzielenie przez 0,45359 daje około 31,97 USD za kg zawartego wanadu. Europejska wartość 24,00 USD za kg V odpowiada około 10,89 USD za funt V.
Q:Który gatunek FeV jest stosowany w przypadku stali mikrostopowej?
Odp.: FeV50 i FeV80 są powszechnie wybieranymi stalami mikrostopowymi i HSLA. Gatunki o niższej zawartości-wanadu są stosowane tam, gdzie akceptowalna jest większa masa dodatku lub gdy preferują je lokalne dostawy.
Q:Jaka jest różnica pomiędzy klasami A i B?
Odp.: Klasa A obejmuje aluminium do maksymalnie 1,5% i węższe limity fosforu; klasa B dopuszcza do 2,0% aluminium z nieco szerszymi limitami fosforu i krzemu. Wybór zależy od limitów resztkowych produkowanej stali.
Q:Czy cena żelazowanadu podąża bezpośrednio za pięciotlenkiem wanadu?
Odp.: Blisko, ale nie mechanicznie. Penttlenek jest głównym surowcem i ustala dolną granicę, podczas gdy energia konwersji, reduktor, fracht i warunki popytu określają faktyczną premię za żelazowanad.
Q:Jaki rozmiar bryły zamówić?
Odp.: W przypadku dodatków do kadzi i pieca standardową praktyką jest 10–50 mm. Drobniejsze frakcje są stosowane w drutach rdzeniowych i systemach wtryskowych i zazwyczaj mają inną podstawę cenową.

