Porównanie gatunków żelazokrzemu FeSi75, FeSi72, FeSi65: Przewodnik zakupowy dla hutnictwa i odlewnictwa

Jul 14, 2025

Zostaw wiadomość

Porównanie gatunków żelazokrzemu FeSi75, FeSi72, FeSi65: Przewodnik zakupowy dla hutnictwa i odlewnictwa

Żelazokrzem jest najczęściej stosowanym żelazostopem w światowej produkcji stali. - Na tonę metryczną wyprodukowanej stali surowej zużywa się około 5 kg FeSi. Ale nie każdy żelazokrzem jest taki sam. Trzy omówione tutaj gatunki - FeSi75, FeSi72 i FeSi65 - różnią się zawartością krzemu, limitami aluminium i profilami zanieczyszczeń. W tym artykule przedstawiono porównanie techniczne na podstawie GB/T 2272-2020, chińskiej normy krajowej dotyczącej żelazokrzemu, oraz praktyki branżowej, dzięki czemu kierownicy ds. zakupów mogą określić właściwy gatunek dla swojego procesu.

Kluczowe dania na wynos

FeSi75 (Si większy lub równy 75%, Al 0,1–2,0% w zależności od-gatunku podłoża)to doskonały wybór do-odtleniania stali wysokiej jakości, inokulacji żeliwem sferoidalnym i stali elektrotechnicznej -, gdzie liczy się ścisła kontrola wtrąceń.

FeSi72 (Si większy lub równy 72%, Al mniejszy lub równy 2,0%)jest ekonomicznym narzędziem do produkcji standardowej stali węglowej, prętów zbrojeniowych i stali konstrukcyjnej. Dostarcza około 96% jednostek krzemu FeSi75 przy niższym koszcie na tonę.

FeSi65 (Si większy lub równy 65%, Al mniejszy lub równy 2,0–3,0%)to opcja budżetowa do masowego odtleniania w mniej wymagających stopach. Wyższe gatunki krzemu można częściowo zastąpić FeSi65, jeśli cele specyfikacji Si są elastyczne.

Wybór wielkości cząstek zależy-od procesu.10–50 mm to standard w produkcji stali EAF/BOF; 3–10 mm do zaszczepiania odlewni; 0–3 mm dla drutu proszkowego. Użycie niewłaściwego rozmiaru zmniejsza odzysk krzemu i zwiększa koszty.

Niskie-podgatunki aluminium- (Al mniejsze lub równe 0,5%, mniejsze lub równe 0,1%)są niezbędne w przypadku stali łożyskowej, stali sprężynowej i stali elektrotechnicznej, gdzie wtrącenia Al₂O₃ pogarszają trwałość zmęczeniową i jakość powierzchni. Wzrost kosztów jest uzasadniony zmniejszoną liczbą odrzuceń.

 

Jaka jest cena żelazokrzemu?Ceny żelazokrzemu w eksporcie w Chinach 14 lipca // Dzisiejsza cena żelazokrzemu // Cena brył żelazokrzemu 
Jednostka: USD/tonę
produkt Marka Cytat Powstań i upadek Uwaga
Żelazokrzem 72 1000-1030 -- Port FOB w Tianjin
Żelazokrzem 75 1080-1100 -- Port FOB w Tianjin

 

 

Jaka jest cena żelazokrzemu?Specjalne ceny żelazokrzemu w Chinach 14 lipca // Cena żelazokrzemu za tonę // Fabryka żelazokrzemu
Jednostka: juan/tonę, blok naturalny, cena ex-fabryczna, gotówkowa, łącznie z podatkiem
Ceny głównego nurtu żelazokrzemu o niskiej zawartości aluminium w Chinach
Nazwa produktu Specyfikacja obszar cena Powstań i upadek Uwaga
Żelazokrzem o niskiej zawartości aluminium Si75Al<0.1 Qinghai 6700-6750 -- Cena fabryczna z podatkiem
Żelazokrzem o niskiej zawartości aluminium Si75Al<0.5 Qinghai 6400-6450 -- Cena fabryczna z podatkiem
Żelazokrzem o niskiej zawartości aluminium Si75Al<0.1 Mongolia Wewnętrzna 6700-6750 -- Cena fabryczna z podatkiem
Żelazokrzem o niskiej zawartości aluminium Si75Al<0.5 Mongolia Wewnętrzna 6400-6450 -- Cena fabryczna z podatkiem
Uwaga: Powyższe ceny mają wyłącznie charakter poglądowy. Przedsiębiorstwa mogą ustalać ceny w zależności od własnej sytuacji.
modular-1
Potrzebujesz wyceny żelazokrzemu dopasowanej do Twojej specyfikacji?

Prześlij nam wymagany gatunek (FeSi75/72/65), limit Al, wielkość cząstek i miesięczną objętość. Wycenę z certyfikatem COA-zwrócimy w ciągu jednego dnia roboczego.

E-mail:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805

1. Żelazokrzem w skrócie: co to jest i dlaczego ma znaczenie

Żelazokrzem (FeSi) to stop żelaza-krzemu wytwarzany w wyniku karbotermicznej redukcji kwarcu (SiO₂) w obecności materiałów zawierających żelazo-w zanurzonym piecu łukowym. Zawartość krzemu w dostępnym na rynku FeSi waha się od 15% do 95%, przy czym zakres 65–75% stanowi zdecydowaną większość zużycia stali i odlewnictwa.

W produkcji stali żelazokrzem spełnia dwie podstawowe funkcje:odtlenienie(usuwanie rozpuszczonego tlenu ze stopionej stali w celu zapobiegania porowatości i wtrąceniom tlenków) istopowanie(dodanie krzemu w celu uzyskania docelowych właściwości mechanicznych i magnetycznych). W odlewniach FeSi działa również jakomodyfikator- sprzyja tworzeniu drobnego, równomiernie rozłożonego grafitu w żeliwie - oraz jako składnik-żelazokrzemu magnezowegonodulizerydo produkcji żeliwa sferoidalnego.

ZhenAn International z siedzibą w Anyang w prowincji Henan w Chinach dostarcza żelazokrzem wszystkich trzech gatunków z dwóch baz produkcyjnych o łącznej powierzchni 30 000 m² i rocznej wydajności wynoszącej 150000+ ton metrycznych. Firma posiada certyfikat ISO 9001:2015 i zapewnia-kontrolę SGS przesyłki do ponad 100 krajów.

2. Skład chemiczny: FeSi75 vs. FeSi72 vs. FeSi65

Poniższa tabela przedstawia typowy skład chemiczny trzech gatunków. FeSi75 ma najbogatszą strukturę podgatunku aluminium-zgodnie z normą GB/T 2272-2020, co odzwierciedla jego zastosowanie w zastosowaniach stali-o wysokiej wartości, gdzie kontrola wtrąceń ma kluczowe znaczenie. FeSi72 i FeSi65 mają mniej opcji podgatunku i są zorientowane na odtlenienie w masie.

Element FeSi75 (standardowy) FeSi72 FeSi65
Krzem (Si) Większy lub równy 75,0% Większy lub równy 72,0% Większy lub równy 65,0%
Węgiel (C) Mniejsze lub równe 0,20% Mniejsze lub równe 0,20% Mniejsze lub równe 0,20%
Fosfor (P) Mniejsze lub równe 0,035% Mniejsze lub równe 0,035% Mniejsze lub równe 0,04%
Siarka (S) Mniejsze lub równe 0,025% Mniejsze lub równe 0,025% Mniejsze lub równe 0,03%
Mangan (Mn) Mniejsze lub równe 0,40% Mniejsze lub równe 0,50% Mniejsze lub równe 0,50%
Chrom (Cr) Mniejsze lub równe 0,30% Mniejsze lub równe 0,50% Mniejsze lub równe 0,50%

Źródło: Specyfikacje handlowe według GB/T 2272-2020, potwierdzone certyfikatami dostawców. Wartości reprezentują klasę standardową; bardziej rygorystyczne limity dostępne na żądanie. Limity dla aluminium FeSi75 zależą od-wyboru podgatunku – patrz Tabela 2.

2.1 Podgatunki aluminium FeSi75- (GB/T 2272-2020)

Aluminium jest najważniejszym zanieczyszczeniem, które należy kontrolować, ponieważ resztkowe aluminium tworzy twarde wtrącenia Al₂O₃, które zmniejszają trwałość zmęczeniową stali łożyskowej, powodują defekty powierzchniowe wyrobów arkuszowych i zatykają zanurzone dysze wlotowe podczas odlewania ciągłego. GB/T 2272-2020 definiuje pięć podgatunków aluminium dla FeSi75, każdy z coraz bardziej rygorystycznymi limitami:

Ocena podrzędna- Aluminium (Al) Maks Typowe zastosowanie
FeSi75Al0,1 Mniejsze lub równe 0,10% Stal elektrotechniczna,-ultra czysta stal łożyskowa, stopy specjalne
FeSi75Al0,5 Mniejsze lub równe 0,50% Stal łożyskowa, stal sprężynowa,-wysokiej jakości stal konstrukcyjna
FeSi75Al1,0 Mniejsze lub równe 1,0% Ogólna stal stopowa, stal rurociągowa, stal zbiorników ciśnieniowych
FeSi75Al1,5 Mniej niż lub równo 1,5% Stal konstrukcyjna węglowa, pręty zbrojeniowe, walcówka
FeSi75Al2,0 Mniejsze lub równe 2,0% Ogólne odtlenianie, gdzie kontrola włączenia nie jest krytyczna

Źródło: GB/T 2272-2020. Podgatunki Al0.5 i Al0.1- charakteryzują się wyższą ceną – zazwyczaj 5–10% powyżej standardowego FeSi75 -, co odzwierciedla dodatkową rafinację wymaganą podczas produkcji.

W przypadku FeSi72 i FeSi65 aluminium jest zwykle określane jako pojedynczy maksymalny limit (mniejszy lub równy 2,0% dla FeSi72, mniejszy lub równy 2,0–3,0% dla FeSi65), a nie poprzez odrębne-gatunki podrzędne. Dostępne są niestandardowe warianty FeSi72 o niskiej zawartości-Al, ale są one mniej powszechne.

3. Odtlenianie: wpływ zawartości krzemu na wydajność

Po dodaniu żelazokrzemu do roztopionej stali krzem reaguje z rozpuszczonym tlenem zgodnie z reakcją:

2FeO + Si → 2Fe + SiO₂

Wytworzona krzemionka (SiO₂) ma mniejszą gęstość niż ciekła stal i unosi się w warstwie żużla. Im wyższa zawartość krzemu w żelazokrzemie, tym więcej tlenu może usunąć na kilogram dodanego stopu.

3.1 Praktyczne porównanie jednostek krzemu

Na potrzeby zamówień należy obliczyćkoszt za dostarczoną jednostkę krzemua nie koszt za tonę stopu. Jedna tona metryczna każdego gatunku dostarcza następujące przybliżone jednostki krzemu (przy założeniu minimalnej zawartości Si):

Stopień Si Dostarczone na MT Względne zużycie FeSi
(aby dostarczyć równą ilość Si)
FeSi75 750 kg 1,00× (wartość bazowa)
FeSi72 720 kg 1.04× (+4%)
FeSi65 650 kg 1.15× (+15%)

Wartości oparte na minimalnej zawartości krzemu zgodnie ze specyfikacją handlową. Rzeczywisty stopień odzysku krzemu (zwykle 70–92%) zależy ponadto od czasu dodawania, temperatury łaźni i warunków mieszania - czynników niezależnych od wybranego gatunku.

Odzyskiwanie krzemu- procent dodanego krzemu, który faktycznie dostaje się do stali - waha się od około 70% w przypadku wczesnych dodatków stałych do 85–92% w przypadku późnych dodatków w postaci ciekłej-stali lub wtryskiwania przez drut proszkowy. Porównując gatunki, zastosuj historyczny współczynnik odzysku swojego zakładu do teoretycznej ilości krzemu dostarczonej na tonę, aby oszacować efektywny koszt na kilogram odzyskanego krzemu.

4. Zastosowania w odlewnictwie: inokulacja i nodulizacja

W produkcji żeliwa rola żelazokrzemu zmienia się z odtleniania nakontrola mikrostruktury. Liczą się dwie różne funkcje:

4.1 Zaszczepianie

Dodany do roztopionego żeliwa tuż przed wylaniem żelazokrzem sprzyja tworzeniu się drobnych, równomiernie rozmieszczonych płatków grafitu typu-A (w żeliwie szarym) lub grudek grafitu (w żeliwie sferoidalnym). Poprawia to wytrzymałość na rozciąganie, zmniejsza głębokość schłodzenia i zapewnia bardziej spójne właściwości mechaniczne w całej sekcji odlewu. FeSi75 to standardowy gatunek modyfikatora, ponieważ jego wysoka zawartość krzemu zapewnia szybkie rozpuszczanie i silny efekt grafityzujący przy minimalnej objętości dodatku.

4.2 Nodulizacja (żeliwo sferoidalne)

Żelazokrzem służy jako stop nośnika w nodulizerach-żelazokrzemu (MgFeSi) magnezu -, zwykle zawierających 5–9% Mg, 42–48% Si i resztę żelaza. Baza FeSi zapewnia krzem potrzebny do promocji grafitu, podczas gdy magnez napędza sferoidyzację grafitu od płatków do kulek. Do produkcji nodulizerów preferowany jest FeSi75 o niskiej zawartości glinu (mniejszej lub równej 1,0%), ponieważ nadmiar aluminium zakłóca odzysk magnezu.

Aplikacja Zalecana klasa Typowy rozmiar Kluczowa specyfikacja
Zaszczepienie żelazem szarym FeSi75 3–10 mm Si Większy lub równy 75%, Al Mniejszy lub równy 1,5%, Ca 0,5–1,5% (korzystny)
Zaszczepianie żeliwa sferoidalnego FeSi75 1–6 mm Si Większy lub równy 75%, Al Mniejszy lub równy 1,0%, pożądana niska Ti
Stop na bazie nodulatora FeSi75 (niska zawartość Al) 10–30 mm Si 42–48% (w MgFeSi), Al Mniejsze lub równe 1,0%
Ogólne odtlenienie odlewni FeSi72 lub FeSi65 8–15 mm Standardowa specyfikacja handlowa

Gatunki żelazokrzemu-specyficzne dla odlewni mogą zawierać kontrolowaną zawartość wapnia (0,5–2,0%) w celu zwiększenia skuteczności zaszczepiania. Przed złożeniem zamówienia należy potwierdzić te wymagania u hutnika odlewniczego.

5. Wybór wielkości cząstek według procesu

Rozmiar cząstek wpływa na szybkość rozpuszczania, odzysk krzemu, wytwarzanie pyłu i logistykę obsługi. Poniższa tabela przedstawia każdy powszechnie stosowany zakres wielkości żelazokrzemu do jego standardowego zastosowania procesowego:

Zakres rozmiarów Proces Racjonalne uzasadnienie
0–3 mm (proszek/drobny) Napełnianie drutem rdzeniowym, wtrysk proszku Drobny rozmiar cząstek zapewnia równomierną gęstość upakowania wewnątrz stalowej osłony i szybkie rozpuszczanie w stopie po wtrysku.
1–3 mm Metalurgia wtórna, odlewanie precyzyjne Szybkie rozpuszczanie w celu przycięcia kompozycji na późnym-etapie. W cienkościennych-odlewach precyzyjnych (wall<10 mm), fine powder improves density by ~30%.
3–10 mm Szczepienia odlewnicze, piece średnie Zrównoważona szybkość rozpuszczania zapewnia równomierne rozprowadzenie w kadzi przed wylaniem. Standard do zaszczepiania kadzi w odlewniach żeliwa.
10–50 mm EAF, BOF, piec kadziowy (standardowa produkcja stali) Najpopularniejszy rozmiar na świecie. Cząsteczki rozpuszczają się z kontrolowaną szybkością, osiągają głębokie odtlenienie i są łatwe w obsłudze i ładowaniu za pomocą konwencjonalnego sprzętu.
50–100 mm Duże piece, załadunek masowy Minimalizuje straty utleniania podczas ładowania. Wymaga dłuższego czasu rozpuszczania; nadaje się do pieców z wystarczającym czasem przebywania i mieszania.
Naturalny blok (w postaci-pokruszonej) Ogólny cel,-dobór rozmiaru na miejscu Niższy koszt (brak precyzyjnego przesiewania). Tę opcję mogą preferować młyny-mające własne możliwości kruszenia i przesiewania.

Tolerancja przesiewu: łącznie materiał ponadwymiarowy i niewymiarowy nie powinien przekraczać 10% całkowitej masy partii zgodnie ze standardową praktyką handlową. W przypadku zastosowań z drutem rdzeniowym typowe są węższe tolerancje (±5%).

6. Opakowanie, dokumentacja i zapewnienie jakości

W przypadku zamówień międzynarodowych opakowanie i dokumentacja są równie ważne, jak sama specyfikacja stopu.

6.1 Opcje pakowania

Worki zbiorcze 1 MT (FIBC):Standardowe opakowanie eksportowe. Tkany polipropylen z wewnętrzną wkładką polietylenową. Stabilizowany promieniami UV-do przechowywania na zewnątrz. Cztery pętle do podnoszenia do obsługi dźwigiem/wózkiem widłowym.

Worki 25 kg / 50 kg na paletach:Odpowiednie dla mniejszych-kupców lub obiektów bez sprzętu-do obsługi worków luzem. Folia termokurczliwa-opakowana na drewnianych, poddanych fumigacji paletach (zgodnych z ISPM 15).

Bębny stalowe:Do drobnego proszku (0–3 mm), gdzie ochrona przed wilgocią ma kluczowe znaczenie. Stosowany głównie do materiałów-drutu rdzeniowego-.

Wszystkie opakowania są oznaczone klasą, numerem partii, specyfikacją chemiczną, masą netto i identyfikatorem producenta ZhenAn. W przypadku zamówień kontraktowych dostępne jest niestandardowe oznakowanie (marka kupującego, oznaczenie miejsca docelowego).

6.2 Dokumentacja jakościowa

Każda przesyłka zawiera:

Certyfikat analizy (COA):Specyficzna-partia analiza chemiczna pod kątem Si, Al, C, P, S, Mn, Cr i wszelkich innych pierwiastków określonych w umowie zakupu.

Raport z inspekcji SGS (lub odpowiednik):Weryfikacja przez stronę trzecią-składu chemicznego, rozkładu wielkości cząstek i stanu pakowania. Dostępne na żądanie lub jako wymóg umowny.

Raport rozkładu wielkości cząstek:Analiza sitowa pokazująca procent w ramach specyfikacji, frakcje nadwymiarowe i podwymiarowe.

Lista pakowania i świadectwo pochodzenia:Standardowa dokumentacja wysyłkowa. Certyfikaty Formularza E / Formularza F dostępne dla mających zastosowanie preferencyjnych ustaleń handlowych.

7. Jak określić żelazokrzem w zamówieniu

Pełna specyfikacja żelazokrzemu powinna obejmować sześć następujących elementów. Oto przykład:

Przykładowa specyfikacja zamówienia zakupu:
Produkt: Żelazokrzem FeSi75Al1.0
Substancja chemiczna: Si Większy lub równy 75,0%, Al Mniejszy lub równy 1,0%, C Mniejszy lub równy 0,20%, P Mniejszy lub równy 0,035%, S Mniejszy lub równy 0,025%
Rozmiar: 10–50 mm (większy lub równy 90% w zakresie, mniejszy lub równy 5% nadwymiaru, mniejszy lub równy 5% niedowymiarowania)
Opakowanie: 1 MT worki zbiorcze z wewnętrzną wkładką
Ilość: 100 MT (tolerancja ± 5%)
Dokumentacja: COA na partię, kontrola SGS w porcie załadunku
Dostawa: FOB Tianjin / CIF [port docelowy]

Uwzględnienie wszystkich sześciu elementów eliminuje niejednoznaczność i gwarantuje, że dostawca może wycenić i dostarczyć dokładnie to, czego wymaga Twój proces.

Często zadawane pytania

Jaka jest różnica między żelazokrzemem FeSi75, FeSi72 i FeSi65?

Te trzy gatunki różnią się przede wszystkim zawartością krzemu: FeSi75 zawiera co najmniej 75% Si, FeSi72 zawiera co najmniej 72% Si, a FeSi65 zawiera co najmniej 65% Si. FeSi75 zapewnia największą siłę odtleniania i jest preferowany do inokulacji stali-wysokiej jakości i żeliwa sferoidalnego. FeSi72 to ekonomiczna alternatywa dla ogólnego przemysłu stalowego - wymaga około 4% wagowo więcej materiału, aby dostarczyć te same jednostki krzemu. FeSi65 stosuje się w odtlenianiu masowym, gdzie głównym problemem jest koszt, a wymagania dotyczące specyfikacji krzemu są elastyczne. FeSi75 oferuje także pięć podgatunków aluminium (Al mniejszy lub równy 0,1% do mniejszy lub równy 2,0%) do zastosowań wymagających ścisłej kontroli wtrąceń, takich jak stal łożyskowa i stal elektrotechniczna.

Jak przebiega reakcja odtleniania żelazokrzemu w produkcji stali?

Krzem w żelazokrzemie reaguje z tlenem rozpuszczonym w roztopionej stali zgodnie z 2FeO + Si → 2Fe + SiO₂. Powstała krzemionka (SiO₂) jest lżejsza od ciekłej stali i unosi się w warstwie żużla, gdzie jest usuwana. FeSi75 o wyższej zawartości krzemu na kilogram pozwala na szybsze i pełniejsze odtlenienie. Stopień odzysku krzemu zazwyczaj waha się od 70% do 92%, w zależności od metody dodawania. - Późne dodatki do odtlenionej stali lub wtryskiwanie przez drut proszkowy dają wyższy odzysk niż wczesne dodatki stałe do kąpieli utleniającej. Odpowiednio odtleniona stal ma mniej wtrąceń tlenkowych, lepsze właściwości mechaniczne, zmniejszoną porowatość i lepszą jakość powierzchni.

Jaki rozmiar cząstek żelazokrzemu powinienem wybrać do mojego zastosowania?

Wybór wielkości cząstek zależy od typu pieca i metody dodawania. Używaj 0–3 mm do produkcji drutu rdzeniowego i systemów wtrysku proszku. Użyj 3–10 mm do zaszczepiania odlewów i pieców o średniej-wydajności. Użyj 10–50 mm w przypadku elektrycznych pieców łukowych (EAF), zasadowych pieców tlenowych (BOF) i pieców kadziowych -. Jest to najczęściej podawany rozmiar w światowym przemyśle stalowym. W przypadku dużych pieców z łukiem krytym i ładowania stopów luzem należy stosować 50–100 mm. Naturalny blok (w postaci-pokruszonego, nie przesianego) materiału jest dostępny po niższych kosztach dla hut, które samodzielnie dokonują sortowania. Przed złożeniem zamówienia należy zawsze potwierdzić tolerancje rozkładu rozmiaru u dostawcy.

Jaka jest rola aluminium w żelazokrzemie i dlaczego gatunki o niskiej zawartości-Al mają znaczenie?

Aluminium jest naturalnie występującym zanieczyszczeniem żelazokrzemu, wprowadzanym z surowca kwarcowego w procesie redukcji. W standardowym procesie produkcji stali dopuszczalna jest zawartość aluminium do 2,0%, ponieważ powstałe wtrącenia Al₂O₃ nie są krytyczne dla końcowego-użytkowania. Jednakże w przypadku stali łożyskowej, stali sprężynowej, stali elektrotechnicznej i innych gatunków o wysokim-czystości, żelazokrzem o niskiej-aluminiowej zawartości (Al mniejszy lub równy 0,5% lub mniejszy lub równy 0,1%) jest wymagany, ponieważ twarde,-nieodkształcalne wtrącenia Al₂O₃ zmniejszają trwałość zmęczeniową, działając jako koncentratory naprężeń, pogarszają jakość powierzchni w cienkich-produktach i mogą zatykać zanurzone dysze wejściowe podczas odlewania ciągłego. Podwyżka cenowa w przypadku gatunków o niskiej zawartości{{11}Al (5–10%) jest zwykle odzyskiwana poprzez zmniejszenie współczynnika odrzutów w przypadku produkcji stali o wysokiej-wartości.

W jaki sposób żelazokrzem jest zazwyczaj pakowany do wysyłki międzynarodowej?

Standardowe opakowanie eksportowe to 1-metryczne-worki zbiorcze (FIBC) wykonane z tkanego polipropylenu z wewnętrzną wkładką z polietylenu. Są one odporne na promieniowanie UV-do przechowywania na zewnątrz i mają cztery pętle do podnoszenia. W przypadku mniejszych odbiorców standardem są worki tkane o masie 25 kg lub 50 kg na poddanych fumigacji drewnianych paletach (zgodne z normą ISPM 15). Drobny proszek (0–3 mm) może być wysyłany w zamkniętych stalowych beczkach w celu ochrony przed wilgocią. Na każdym opakowaniu znajduje się numer partii, klasa, specyfikacja chemiczna, masa netto i oznaczenie producenta. ZhenAn wysyła z portu Tianjin z pełną dokumentacją, w tym COA, raportami z inspekcji SGS, listą przewozową i świadectwem pochodzenia.

Czy mogę użyć FeSi72 zamiast FeSi75 do odtleniania stali?

Tak, FeSi72 może zastąpić FeSi75 w wielu ogólnych zastosowaniach w hutnictwie stali. Chemia odtleniania jest identyczna - zmienia się tylko wymagana ilość. Potrzebujesz około 4% więcej FeSi72 wagowo, aby dostarczyć tę samą masę krzemu co FeSi75. FeSi75 pozostaje lepszym wyborem, gdy: (a) wymagana jest ścisła kontrola specyfikacji krzemu w końcowym gatunku stali, (b) produkcja-wysokiej jakości stali (łożyskowej, sprężynowej, elektrycznej, narzędziowej), gdzie limity zanieczyszczeń mają krytyczne znaczenie, lub (c) zawartość aluminium musi być ściśle kontrolowana za pomocą certyfikowanego podgatunku Al. FeSi72 to ekonomiczny wybór do produkcji standardowej stali węglowej, stali zbrojeniowej, stali konstrukcyjnej i walcówki, gdzie niewielkie różnice w zanieczyszczeniach mieszczą się w granicach tolerancji. Przed podjęciem decyzji o wymianie należy obliczyć efektywny koszt odzyskanego kilograma krzemu.

Referencje

GB/T 2272-2020 - Żelazokrzem (硅铁). Norma krajowa Chińskiej Republiki Ludowej. https://openstd.samr.gov.cn/bzgk/std/newGbInfo?hcno=F93D0B06FA81F6070F10BF51822BB152 (dostęp: 6.08.2026 r.)

Żelazostop HS - Żelazokrzem: gatunki, skład i zastosowania. https://hsferroalloy.com/ferro-silicon/ (dostęp: 6.08.2026 r.)

Żelazostopy HS - Gatunki żelazokrzemu i ich zastosowania. https://hsferroalloy.com/grades-of-ferrosilicon-i-ich-aplikacje/ (dostęp: 2026-08-06)

Żelazostop ZX - Specyficzne wymagania dotyczące wielkości żelazokrzemu w różnych gałęziach przemysłu. https://zxferroalloy.com/resource/specific-wymagania-dla-żelazokrzemu-rozmiaru-w-różnych-branżach/ (dostęp: 2026-08-06)

ZhenAn / Ferro-Silicon-Alloy.com - Jaki rozmiar żelazokrzemu do produkcji stali? Kompletny przewodnik doboru wielkości cząstek. https://www.ferro-silicon-alloy.com/news/what-size-ferrosilicon-for-steelmaking-comple-85576345.html (dostęp: 2026-08-06)

Baza danych materiałów Caishuku - FeSi75Al1,5 na GB/T 2272-2020. https://www.caishuku.com/material/detail_3006345.html (dostęp: 2026-08-06)

Baza danych materiałów Caishuku - FeSi65 na GB/T 2272-2020. https://www.caishuku.com/material/detail.php?mid=3007761 (dostęp: 6.08.2026 r.)

Elkem - Co to jest żelazokrzem? https://www.elkem.com/products/silicon/ferrosilicon/ (dostęp: 2026-08-06)

Stop Beifang - Żelazokrzem 70/75, klasa: dane techniczne, właściwości i zastosowania. https://www.beifangalloy.com/ferro-silicon-70-75-grade-Specifications-properties-and-applications/ (dostęp: 2026-08-06)

Oryginalny artykuł źródłowy - ZhenAn International, „Wysokiej jakości żelazokrzem 75%/72%/65% dla produkcji stali”. https://www.metal-alloy.com/info/high-quality-ferrosilicon-75-72-65-for-stee-103043805.html (opublikowano 13.07.2025, dostęp 6.08.2026)

Wszystkie dane techniczne zostały porównane-z cytowanymi źródłami na dzień aktualizacji (6 sierpnia 2026 r.). Zakresy składu chemicznego opierają się na normie GB/T 2272-2020 i reprezentatywnych specyfikacjach handlowych. Rzeczywiste certyfikaty huty mogą się różnić w granicach dopuszczalnej tolerancji obowiązującej normy. Jeśli zauważysz błąd, skontaktuj się z nami pod adresem market@zanewmetal.com, abyśmy mogli go poprawić.

modular-1
Podaj żelazokrzem - Wycenę wycenimy w ciągu 24 godzin

Podaj nam swój gatunek (FeSi75/72/65), limit Al, wielkość cząstek, preferencje dotyczące pakowania i miesięczną objętość. Nasz zespół metalurgiczny prześle ofertę cenową-potwierdzoną certyfikatem COA wraz z terminem realizacji.

E-mail:market@zanewmetal.com· WhatsApp: +86 155 1882 4805